Utvikling av Frøystad

Kommunen jobber med utvikling av Frøystad-eiendommen.

Kommunestyret ønsker å utvikle Frøystad til å bli et levende sentrum som kan tiltrekke seg både unge og eldre, og samtidig fungere som et springbrett for en strategisk plan for fremtidig utvikling av hele Roa.

Frøystad før og nå

Frøystad består av bygningene der tidligere Lunner ungdomsskole og Søndre Oppdalen skole holdt til. Barneskolelokalene er blitt pusset opp og brukes nå av voksenopplæringen for Gran og Lunner, og i 2022 flyttet Lunner bibliotek inn i et nytt lokale på området.

I dag brukes den tidligere ungdomsskolen av frivilligheten, og svømmehallen brukes til folkebading og til svømmeundervisning for elever ved Lunner barneskole og Lunner ungdomsskole.

I områdereguleringen for Roa er Frøystad regulert til sentrumsområde. 

Målet er å utvikle Frøystad-området på en måte som gjør det til en naturlig del av sentrumsutviklingen på Roa, gjøre det attraktivt for bolig- og næringsetablering, utvikle området som kultur- og aktivitetssenter, samt gi mulighet for å kunne samlokalisere flere kommunale tjenester.

Deltar i arkitektkonkurranse

I forbindelse med behandling av budsjett for 2023 ble det vedtatt at det skulle settes av én million kroner til å starte et forprosjekt for å utvikle Frøystad. 

Det ble opprinnelig vedtatt at det skulle lyses ut et parallelloppdrag for arkitekter for å bygge videre på de mulighetsstudiene som allerede er laget for utviklingen av Frøystad. I stedet fikk kommunen mulighet til å delta i EUROPAN18, som er en større europeisk arkitekturkonkurranse. 

Leser mer om Europan her:

Akershus fylkeskommune har bidratt med 700 000 kroner til arkitekturkonkurransen.

River deler av dagens bygningsmasse

Høsten 2025 har vi startet å rive deler av dagens Frøystad. Rivingen gjelder bygningene som er markert C, D og F på kartet (se illustrasjon nedenfor).

Den delen av den tidligere ungdomsskolen som brukes av frivilligheten i dag skal beholdes. Lokalene der UngHadeland holder til blir heller ikke berørt.

Lunner kommune har kjøpt en eiendom som ligger rett i nærheten (59/6 på kartet). Disse bygningene skal også rives og innlemmes i planene for utvikling av Frøystad. 

Torg og fasiliteter

I tillegg til saneringen er det satt av midler til å forskjønne arealene etter rivingen og ved torget.

Lunner kommune var fram til 2023 med i pilotprosjektet Bygdemiljøpakka som én av tre kommuner i Viken. Noen av midlene Lunner fikk gjennom Bygdemiljøpakka er satt av til å lage et midlertidig torg på Frøystad, i nærheten av voksenopplæringen og biblioteket. Noen av torg-elementene vil være permanente, og noen skal kunne flyttes på i samsvar med det arkitektene foreslår når det gjelder utviklingen av Frøystad-området som helhet.

Kommunen har også satt av egne midler til å forskjønne området.

Planlegger for nytt svømmeanlegg

I forbindelse med utviklingen av Frøystad ble det vedtatt at kommunen også skulle starte opp arbeidet med å vurdere nytt svømmeanlegg på Roa. Frøystad er ett av tre ulike alternativer når det gjelder plassering av nytt svømmeanlegg.

Dagens svømmebasseng vil driftes videre til nytt anlegg er på plass.

Kart over Frøystad

Sist oppdatert

Fant du det du lette etter?