Slik er budsjettprosessen i Lunner
Her kan du lese hva som skjer fra kommunedirektøren legger fram sitt budsjettgrunnlag torsdag 13. november til budsjett og økonomiplan blir endelig vedtatt av kommunestyret 18. desember.
Kommunedirektør Arild Hammerhaug legger fram forslag til budsjett og økonomiplan 13. november.
Budsjett og økonomiplan – hva er forskjellen?
Økonomiplanen er et styringsdokument for de neste fire årene.
Økonomiplanen skal gjelde hele kommunens virksomhet og gi en realistisk oversikt over sannsynlige inntekter, forventede utgifter og prioriterte oppgaver i denne fireårsperioden.
Økonomiplanen har også en handlingsdel som beskriver hvordan kommunen skal møte utfordringer og gjøre prioriteringer.
Budsjettet for 2026 er det første året i den fireårige økonomiplanen og viser inntekter, utgifter og prioriteringer det kommende året. Budsjettet er juridisk bindende, noe som betyr at det bare er kommunestyret som kan vedta eventuelle endringer.
Budsjett og økonomiplan skal behandles og vedtas i kommunestyremøtet torsdag 18. desember.
Legger fram budsjettgrunnlaget 13. november
I kommunestyremøtet torsdag 13. november legger kommunedirektør Arild Hammerhaug fram grunnlaget for budsjett 2026 og resten av økonomiplanen for perioden 2026 – 2029.
Budsjettgrunnlaget er basert på innspill fra alle kommunale enheter og virksomheter og viser prioriteringer innenfor hvert område – og på tvers av områdene.
Du kan se kommunedirektørens presentasjonen som direktesending livestream eller i opptak Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu.. Kommunestyremøtet denne dagen starter klokken 08.30, og kommunestyret behandler først den ordinære saklisten.
Vi legger ut forslaget til budsjett og økonomiplan på nettsidene våre etter at kommunedirektøren har hatt sin presentasjon.
Behandling i formannskapet
Etter at kommunedirektørens grunnlag for budsjett og økonomiplan er lagt fram, er det de folkevalgte som overtar stafettpinnen.
Formannskapet behandler budsjett og økonomiplan tirsdag 25. november. Deretter legges saken ut på offentlig høring slik at alle kan si sin mening om det.
Offentlig høring og behandling i rådene
Formannskapets innstilling til budsjett og økonomiplan blir lagt ut på kommunens hjemmesider under fanen Høringer og kunngjøringer etter formannskapsmøtet 25. november.
I høringsperioden blir budsjett og økonomiplan behandlet i de tre medvirkningsorganene, eldrerådet, ungdomsrådet og råd for mennesker med nedsatt funksjonsevne.
Se kalenderen for politiske møter. Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu.
Si din mening!
Alle kan komme med høringsuttalelser til budsjettet for 2026 og resten av økonomiplanen. Du kan komme med innspill og forslag som enkeltperson, eller du kan gjøre det på vegne av en organisasjon, forening eller annet.
Å komme med en høringsuttalelse betyr ikke at du skal kommentere alt i budsjettet eller økonomiplanen. Du kan komme med innspill til enkeltsaker som du er opptatt av. Høringsuttalelser sendes til post@lunner.kommune.no.
Høringsfristen er 9. desember.
Budsjett og økonomiplan vedtas 18. desember
Ifølge kommuneloven skal økonomiplanen for de neste fire årene og årsbudsjettet for det kommende året vedtas av kommunestyret før årsskiftet.
Budsjett for 2026 og økonomiplan for 2026–2029 behandles i kommunestyremøtet 18. desember.
Sist oppdatert