Lunner ligger an til et positivt driftsresultat i 2025
Etter 2. tertialrapportering viser prognosen at Lunner kommune ligger an til et positivt driftsresultat på cirka 10 millioner kroner.
Økonomisjef Anwar Azari presenterte 2. tertialrapporten for kommunestyret torsdag.
Resultatet etter 2. tertial, det vil si per 31. august, ble lagt fram for kommunestyret torsdag 16. oktober. Samtidig ble det lagt fram en prognose for resten av året.
Prognosen viser et forventet positivt netto driftsresultat på 10 millioner kroner ved årets slutt. Dette er cirka 5 millioner mer enn budsjettert.
Gledelig og nødvendig
- Det er gledelig at vi nå styrer mot et positivt resultat, og det har vært jobbet godt blant ledere og ansatte for å få til dette. Men det er flere usikkerheter knyttet til prognosen, og det skal lite til før tallene blir annerledes. Derfor må vi fortsette å snu på hver krone, sier kommunedirektør Arild Hammerhaug.
Han understreker behovet for at Lunner bygger opp disposisjonsfondet for å kunne håndtere utforutsette utgifter og demografiske endringer.
To år med negative resultater har tært kraftig på disposisjonsfondet (kommunens "sparekonto"). Disposisjonsfondet lå på cirka 29 millioner ved inngangen til 2025. En kommune på Lunners størrelse er anbefalt å ha et disposisjonsfond som er minst dobbelt så stort.
Nedgang i sykefraværet
Sykefraværet hittil i år (akkumulert) er på 9,1 prosent, som er en reduksjon sammenlignet med 1. tertial 2025 (11,1 prosent) og samme periode i 2024 (11 prosent). Mens fjoråret viste en gradvis økning i fraværet gjennom årets første måneder, er det i år en jevn nedgang.
Sykefraværet fordeler seg slik:
- langtidsfravær: 6,35 prosent
- korttidsfravær: 2,76 prosent
Honnør til ansatte
- All honnør til hele organisasjonen for den fantastiske jobben dere gjør, og har gjort så langt i år, sa ordfører Harald Tyrdal da tallene ble lagt fram for kommunestyret.
Han pekte særlig på nedgangen i sykefraværet generelt, og innenfor helse og mestring spesielt.
- Det er tydelig at det jobbes veldig godt, både blant ledere og ansatte, og det vil jeg takke alle for, understreket ordføreren.
Fortsatt utfordringer
Selv om det ligger an til et positivt økonomisk resultat, er Lunner fortsatt i en krevende økonomisk situasjon.
Kommunen er en lavinntektskommune som betyr at kommunen har lavere inntekt fra skatteinntekter og statlige rammetilskudd enn gjennomsnittet av norske kommuner.
Innenfor noen områder, som sosiale tjenester og barnevern, er det fortsatt et merforbruk sammenlignet med budsjett. I tillegg har kommunen høye finanskostnader (renter på lån) som legger press på økonomien.
Les mer
I denne presentasjonen finner du nøkkeltallene og oversikt over sykefraværet: Resultatrapportering per 2. tertial 2025. pdf, 342 kB.
Sist oppdatert